A 2.350×102 M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by d
ID: 577548 • Letter: A
Question
A 2.350×102 M solution of NaCl in water is at 20.0C. The sample was created by dissolving a sample of NaCl in water and then bringing the volume up to 1.000 L. It was determined that the volume of water needed to do this was 999.4 mL . The density of water at 20.0C is 0.9982 g/mL.
PART A - Calculate the molality of the salt solution.
PART B - Calculate the mole fraction of salt in this solution.
PART C - Calculate the concentration of the salt solution in percent by mass.
PART D - Calculate the concentration of the salt solution in parts per million.
Explanation / Answer
Part-A
no of moles of NaCl = molarity* volume in L
= 2.35*10^-2*1 = 2.35*10^-2 = 0.0235 moles
mass of water = volume * density
= 999.4*0.9982 = 997.6g
molality = no of moles/weight of solvent in kg
=0.0235/0.9976 = 0.0235m
part-B
no of moles of H2O = W/G.M.Wt
= 997.6/18 = 55.42moles
no of moles of NaCl = 0.0235moles
mole fraction of NaCl = no of moles of NaCl/no of moles of NaCl + no of moles of H2O
= 0.0235/0.0235+55.42
= 0.0235/55.4435 = 0.000424
part-C
mass of NaCl = no of moles * gram molar mass
= 0.0235*58.5 = 1.37475g
mass of H2O = 997.6
mass percent of NaCl = 1.37475*100/1.37475+997.6
= 1.37475*100/998.97475 = 0.138% NaCl by mass
part-D
1.37475g NaCl/1000ml = 0.001375g/ml = 1375*10^-6g/ml = 1375ppm NaCl
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.