Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

CHM 215L-Pre-lab 2- Density of Liquids Author: C. Odom Density Problems . What i

ID: 576297 • Letter: C

Question

CHM 215L-Pre-lab 2- Density of Liquids Author: C. Odom Density Problems . What is the density of iron if 165 g of iron occupies a volume of 25.0 cm? 2. What is the mass of 1.00 L of gasoline if its density is 0.660 g/mL? . What volume is occupied of 325 g of mercury? The density of mercury is 13.6g/mL 4. Diamonds are measured in carats, and 1 carat = 0.200 g. The density of diamond is 3.51 g/cm a. What is the volume of a 5.0 carat diamond? b. What is the mass in carats of a diamond measuring 4.2 ml? 5. A material will float on the surface of a liquid if the material has a density less than that of the liquid. Given that the density of water is 1.0 g/mL, will a block of material having a volume of 1.2 x 10 cm and weighing 350 lb float or sink when placed in a reservoir of water?

Explanation / Answer

1)
mass = 165 g
volume = 25.0 cm^3 = 25.0 mL
use:
density = mass / volume
= 165 g / 25.0 mL
= 6.60 g/mL
Answer: 6.60 g/mL

2)
density = 0.660 g/mL
volume = 1.00 L = 1000 mL
use:
density = mass / volume
0.660 g/mL = mass / 1000 mL
mass = 660 g
Answer: 660 g

Only 1 question at a time please

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote