Window Help Normandale Community Colle www.sapling bi Search T com/ibiscms/mo id
ID: 575490 • Letter: W
Question
Window Help Normandale Community Colle www.sapling bi Search T com/ibiscms/mo id , andale Commu , Sapling os Outlook Youtube Netflix "Hangouts Messeng Jun 30/2018 1 1:00 AM 4.7/6 Penodic Table Calculator on 14 of 14 Sapling Learning At a certain temperature, the equilibrium constant, k, for this reaction is 533. At this temperature, 0.400 mol of H2 and 0.400 mol of I2 were placed in a 1.00-L container to react. What concentration of Hi is present at equilibrium? Number 3 Previous Check Answer NedExplanation / Answer
H2 (g) + I2 (g) <---------------> 2 HI (g)
0.400 0.400 0
0.4 - x 0.4- x 2x
Kc = [HI]^2 / [H2][I2]
53.3 = (2x)^2 / (0.4 - x)^2
2x / 0.4 - x = 7.301
2x = 2.92 - 7.301 x
x = 0.314
concentration of HI = 0.628 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.