A hydrogenotrophic denitrifier produces 3 moles of ATP per mole of H 2 consumed.
ID: 57485 • Letter: A
Question
A hydrogenotrophic denitrifier produces 3 moles of ATP per mole of H 2 consumed. If G°’ = - 30.6 kJ/mole for ATP hydrolysis, How efficient is this microorganism in harvesting the chemical energy of H ? For simplicity, assume standard conditions and pH 7, and consider the following potentially useful thermodynamic information.
Redox Pair E°' (Volts)
CO/CHO -0.93
H+/H -0.41
NAD+/NADH -0.32
NO/N +0.74
O/HO +0.82
F = 96.63 kJ/volt.mole
Explanation / Answer
Energy input = 0.41*96.63 = 39.61 KJ/mole
energy output = 30.6*3 = 91.8 KJ/mole
efficiency = (output/input) *100 = 2.3%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.