I appreciate the help 6. The air quality standard for ozone (O3) is 0.07 ppmv. W
ID: 574033 • Letter: I
Question
I appreciate the help 6. The air quality standard for ozone (O3) is 0.07 ppmv. What would this standard equate to in ug/m2 in Denver, where the pressure is 0.82 atm and temperature is 15°C? [Answer: 117 ug/m2] 7. The atmospheric concentration of NO2 is 0.05 ug/m2, what is the concentration in ppb at 30 degrees C and 1 atm? [Answer: 0.027 ppb] 8. 3 kg of propane are contained in a 10 gallon cylinder. What is the pressure in the cylinder at a temperature of 75 degrees Fahrenheit? [Answer: 43.8 atm] 9. A 25x13 ft2 room with 9ft ceilings contains 74 mg of SO3. What is the concentration in the following units if temperature is 10°C and pressure is 0.8 atm? a) ppm b) moles S0:/m3 c) ug S/m d) ppbyExplanation / Answer
Ans 5
Volume of gold = 5 gallon x 3.78541 L / 1 gallon
= 18.927 L
Molarity = 0.5 Moles/L
Moles of gold = molarity x volume
= 0.5 Moles/L x 18.927 L
= 9.4635 mol
Molecular weight of Au = 196.97 g/mol
Mass of Au = 9.4635 mol x 196.97 g/mol
= 1864.03 g
Mass of gold in oz = 1864.03 g x 0.0353 oz/g
= 65.8 oz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.