A gasoues sample of carbon disulfide (CS2) is mixed with an equal volume of oxyg
ID: 573853 • Letter: A
Question
A gasoues sample of carbon disulfide (CS2) is mixed with an equal volume of oxygen gas at the same temperature and pressure, and the mixture is ignited. After the reaction is complete, the reaction mixture is 120 kPa. What is the partial pressure of SO2 (g) in the final mixture?
Explanation / Answer
Balanced equation,
(1/3)CS2 + O2 ---> (1/3)CO2 + (2/3)SO2
Total pressure after the reaction is complete = 120 kPa
reactants used up, products formed
120 kPa = p[CS2] + p[CO2] + p[SO2]
= (2/3) + (1/3) + (2/3)
= 1.67
Partial pressure of SO2(g) in the mixture = [(2/3)/1.67] x 120 kPa
= 48 kPa
So answer is,
C) 48 kPa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.