Question is in first paragraph. please also give a worded explanation on how you
ID: 572561 • Letter: Q
Question
Question is in first paragraph. please also give a worded explanation on how you got your answer.
Solution B: You will now use some of the 0.10 M H,So, solution just made to prepare 100 mL of a solution that is 0.10 M H2SO, and 0.27 M KIO3. You will use solid KIOs for the solute and the 0.10 M H SO solution as the solvent. How many grams of KIOs are needed to prepare this solution? Show your calculations on the report sheet. Since this is not simply a measure and mix type of solution, follow the procedure below. Weigh out the calculated amount of solid KIO3 in a 100 mL beaker. Add about (5ThL of the 0.10 M H2S04 solution. Gently warm this mixture on a hot plate to dissolve the solid. Do not overheat and avoid boiling. Swirl the beaker occasionally to hasten dissolving. When the solid has dissolved, transfer the solution into a 100 mL volumetric flask using a funnel. Rinse out the beaker with two 10 mL portions of 0.10 M H,SO4 solution. Add these rinsings to the volumetric flask through the funnel also. Carefully add enough additional 0.10 M H,SO, solution to fill the volumetric flask to the mark. With the stopper in the flask, invert and swirl several to thoroughly mix the solution.Explanation / Answer
Volume of Solution to be prepared = 100 mL
Molarity of solvent H2SO4 = 0.1 M
Molarity of solute KIO3 = 0.27 M
Moles of solute = Molarity of solute x Volume of solution in lit.
Moles of solute = 0.27 x (100/1000)
Moles of solute = 0.027
Mass of solute = Moles of solute x Molar mass of solute
Mass of solute = 0.027 x 214
Mass of solute = 5.778 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.