A solution contains 0.253 g of calcium cyanide in 2.00 L. A . What is the concen
ID: 571396 • Letter: A
Question
A solution contains 0.253 g of calcium cyanide in 2.00 L. A . What is the concentration of this solution in parts per million ?B. What is the concentration of cynaide ion in this solution ?
C. How many mL of this solution must be diluted to prepare 250.mL of a solution with cyanide ion concentration of 15 ppm? A solution contains 0.253 g of calcium cyanide in 2.00 L. A . What is the concentration of this solution in parts per million ?
B. What is the concentration of cynaide ion in this solution ?
C. How many mL of this solution must be diluted to prepare 250.mL of a solution with cyanide ion concentration of 15 ppm? A . What is the concentration of this solution in parts per million ?
B. What is the concentration of cynaide ion in this solution ?
C. How many mL of this solution must be diluted to prepare 250.mL of a solution with cyanide ion concentration of 15 ppm?
Explanation / Answer
Ca(CN)2 will give 2 CN- ions in solution.
A. Now 1mg/L = 1 ppm
0.253 g = 0.253 x 1000 = 253 mg
So concentration in mg/L = 253 mg/2L = 126.5 mg/L = 126.5 ppm
B) since concentration of cyanide ion will double, therefore it's concentration will be 126.5 x 2 = 253 ppm
C) c1 x v1 = c2 x v2
Therefore 253 ppm x v1 mL = 15 ppm x 250 mL
So v1 = (15 x 250)/253 = 14.8 mL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.