Econnect ter 1: HW 2 Question 9 (o value 0.00 points 1 out of 3 attempts Assis C
ID: 571123 • Letter: E
Question
Econnect ter 1: HW 2 Question 9 (o value 0.00 points 1 out of 3 attempts Assis Ch Vie Vie She Gui Pra Prir Be sure to answer all parts. A certain person had a brain that weighed 1.15 kg and contained 2.50 x 1010 cells. Assuming that each cell was completely filled with water (density 1.00 g/mL), calculate the length of one side of such a cell if it were a cube. cm If the cells were spread out into a thin layer that was a single cell thick, what would be the total surface area (in square meters) for one side of the cell layer? Rep References eBook & Resources Difficulty: Medlum Multipart Answer Type here to searchExplanation / Answer
Part a
Mass of a cell of brain = (1.15 x 1000 g) / (2.5 x 10^10 cells)
= 4.6 x 10^-8 g/cell
Volume of one cell = mass of cell/density
= 4.6 x 10^-8 g/cell / 1 g/mL
= 4.6 x 10^-8 mL/cell
= 4.6 x 10^-8 cm3/cell
Volume of a cube = 4.6 x 10^-8 cm3/cell
a3 = 4.6 x 10^-8 cm3
a = (4.6 x 10^-8 cm3)1/3
= 0.0035 cm
= 3.5 x 10-3 cm
Part b
Total volume of cells = mass of brain / density
= (1.15 x 1000 g) / (1 g/mL)
V = 1150 mL = 1150 cm3
Surface area = V/a
= (1150 cm3) / (0.0035 cm)
= 328571.42 cm2 x 1m2/10000cm2
= 32.85 m2
= 3.285 x 101 m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.