How do I make a buffer with a target pH of 4.8? All the solutions I have are 0.1
ID: 571069 • Letter: H
Question
How do I make a buffer with a target pH of 4.8?
All the solutions I have are
0.1 M acetic acid
0.1 M citric acid
0.1 M NaH2PO4
0.2 M NaOH
0.2 M HCL
Solids
Sodium acetate trihydrate (MM=136 g/mol)
Sodium hydrogen phosphate heptahydrate (MM=269 g/mol
Sodium dihydrrogen citrate (MM=211g/mol)
Aqueous equilibrium constants
acetic acid: ka = 1.8*10^-5
citric acid: ka1= 7.4*10^-4
H2PO4-: ka2 = 6.2*10^-8
a) I need to show the calculations to find how much acid (given solutions with the specifc molarity) and conjugate base (given solid salts) is necessary to make 25ml of a buffer with a pH of 4.8.
b) The buffer needs to have enough capacity to maintain its pH +/-1.0 pH units when 10ml of 0.2 M NaOH is added
c) The buffer needs to have enough capacity to maintain its pH +/-1.0 pH units when 10ml of 0.2 M HCl is added
Explanation / Answer
a) pH of buffer=4.8
Using henderson-hasselbach equation,
pH=pka+log [conjugate base]/[acid]
for buffer prepared using acetic acid, use ka=1.8*10^-5
pka=-log ka=-log (1.8*10^-5 )=4.745
So,log [conjugate base]/[acid]=pka-pH=4.745-4.8=-0.055
[conjugate base]/[acid]=10^-0.055=0.881
As volume of buffer=0.025L so mol of acetic acid added=0.1mol/L*0.025L=0.0025 mol
Thus mol of conjugate base required=0.881*0.0025mol=0.0022 mol
mass of conjugate base (Sodium acetate trihydrate),=mol*molar mass=0.0022mol*136g/mol=0.299 g
So,0.299 g of (Sodium acetate trihydrate is required to be added to 25 ml of 0.1M acetic acid to prepare a buffer of pH=4.8
b)when 10ml of 0.2 M NaOH is added,
mol of base added=0.010L*0.2mol/L=0.002 mol
acetic acid+NaOH---> sodium acetate +H2O
So, 0.002 mol of acetic acid is converted to sodium acetate
Thus, mol of acetic acid remaining in the solution=0.0025mol-0.002mol=0.0005mol
mol of sodium acetate(conjugate base ) in the solution=0.0022mol+0.002 mol=0.0042 mol
thus ratio of [conjugate base]/[acid]=0.0042/0.0005=8.4
pH''=pka+log [conjugate base]/[acid]=4.745+log 8.4=5.669=5.7-4.8
thus change in pH=5.7-4.8=0.9 <1.0
pH maintained to +/-1.0 pH units
b)
Similarly,when 10ml of 0.2 M HCl is added
mol of base added=0.010L*0.2mol/L=0.002 mol
sodium acetate+HCl---> acetic acid +H2O
So, 0.002 mol of sodium acetate is converted to acetic acid
Thus, mol of acetic acid remaining in the solution=0.0025mol+0.002mol=0.0045mol
mol of sodium acetate(conjugate base ) in the solution=0.0022mol-0.002 mol=0.0002 mol
thus ratio of [conjugate base]/[acid]=0.0002/0.0045=0.0444
pH''=pka+log [conjugate base]/[acid]=4.745+log 0.04=3.5
thus change in pH=4.8-3.5=1.3 (slightly deviated)
pH maintained to +/-1.0 pH units
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.