Search Textbook Solutions | Chegg.com Yahoo Search - Web Search Jump to... uesti
ID: 567856 • Letter: S
Question
Search Textbook Solutions | Chegg.com Yahoo Search - Web Search Jump to... uestion 4 of 15 A particular reactant decomposes with a half-life of 151 s when its initial concentration is 0.335 M. The same reactant decomposes with a half-life of 211 s when its initial concentration is 0.240 M. Determine the reaction order. O O What is the value and unit of the rate constant for this reaction? Number k= Select answer O Previous. Give Up & View Solution @ Check Answer O Next Exit about us | careers | privacy policy 1 terms of use contact us help DISEO - B FT NO 0 A 0 (B) = E *, 80, 8 . ""AM EEEEEE|Explanation / Answer
for 0 order reaction, half life increases with increasing initial concentration
for 2nd order reaction, half life decreases with increasing initial concentration which is the case here. So, it is 2nd order reaction
for 1st order reaction, half life is independent of initial concentration
Given:
Half life = 151 s
use relation between rate constant and half life of 2nd order reaction
k = 1/([A]o*half life)
= 1/(0.335*151)
= 1.977*10^-2 M-1.s-1
Answer:
2
k = 1.98*10^-2 M-1.s-1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.