12.682 g of a non-volatile solute is dissolved in 160.0 g of water. The solute d
ID: 566332 • Letter: 1
Question
12.682 g of a non-volatile solute is dissolved in 160.0 g of water. The solute does not react with water nor dissociate in solution. At 70°C the vapour pressure of the solution is 230.47 torr. The vapour pressure of pure water at 70°C is 233.70 torr. Calculate the molar mass of the solute (g/mol) Submit Answer Tries o/99 Now suppose, instead, that 12.682 g of a volatile solute is dissolved in 160.0 g of waten. This solute also does not react with water nor dissociate in solution. Again, assume an ideal solution. If, at 70°C the vapour pressure of this solution is also 230.47 torr.Explanation / Answer
raoults law
P0-P/P0 = i*Xsolute
P0-P/P0 = n2 / n1+n2
i = vanthoffs factor of solute = 1
P = vapor pressure of water above the solution = 230.47 torr
p0 = vapor pressure of pure water at this temperature = 233.7 torr
n1 = no of mol of solvent = (160/18) = 8.9 mol
n2 = no of mol of solute particles = (12.682/x) mol
(233.7-230.47)/233.7 = ((12.682/x)/((12.682/x)+8.9)
x = molarmass of solute = 101.7 g/mol
from daltons law
Ptotal = Psolute + pSolvent
= Xsolute*P0Solute + Xsolvent*P0solvent
230.47 = ((12.682/x)/((12.682/x)+8.9)*23.37 + ((8.9)/((12.682/x)+8.9)*233.7
x = molarmass of solute = 91.36 g/mol
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.