This is for question 12. The correct answer is C, but I have solved this two way
ID: 566250 • Letter: T
Question
This is for question 12. The correct answer is C, but I have solved this two ways and gotten the same wrong answer twice. Not sure what I a doing wrong.
blackboard.gwu.edu Keys-2018 11210 930-dt-content-rid-2437 Chem 1112.10 Spring 2018 First Exam Page 2 of6 12. In a 1.00-L soda bottle, in which the pressure of CO2 is 3.00 atm, the solubility of CO, in water is 0.100 M. How many moles of CO2 are released when the soda bottle is opened and allowed to equilibrate with the atmospheric pressure of CO2, 0.04 atm? B. 0.987 moles C.00987 molesD. 0.00987 moles A. 9.87 moles 13. From the following list of aqueous solutions and water, select the one with the highest boiling point A. 1.0 M KNO B.0.75 M NaClExplanation / Answer
Henry's Law states that C = Kp where C is the concentration, K is the Henry's constant and p is the partial pressure of the gas.
Given,
C1 = 0.1M
p1 = 3atm
Therefore KCO2 = C1/p1 = 0.1/3 = 0.034M/atm
Now, p2 = 0.04atm
Therefore the concentration of CO2 at 0.04 atm C2 = KCO2*p2 = 0.034*0.04 = 0.00136M
We know concentration in Molarity*volume in lt = moles/lt*lt = moles
Now moles of CO2 released n = (C1 - C2)*Vbottle = (0.1 - 0.00136)*1 = 0.09864moles which is very near to answer C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.