Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

We × Not secure ng·cengage.com/static/nb/ui/index.html?nbld-737561 &nbNodeld;=27

ID: 564097 • Letter: W

Question

We × Not secure ng·cengage.com/static/nb/ui/index.html?nbld-737561 &nbNodeld;=278405395&eISBN-9781; 3056575714 &parentld-278405456; Labor Force Participi e A Mass M1 3.1kg e A Block with Mass M e A Block With Mass M e A Block With Mass l BOYS SOLID JERSEY Kid's Short Sleeve Cl ::: Apps MINDTAP Delio Cunha. 14 Challenge Tse the Reserences to access important values if needed for this question. Question 3 The rate canstant of the elementary reactian s 1 at 427°C, and the reaction has an activation energy of 245 k mol 1 is k = 8.33×10 (n) Compute the rate constant of the renctiom at a temperature of 549C. (b) At a temperature of Question 6 427 832-104 a 1s required for halfofthe CT130 113 ong nal y present to be consumed. I low long will it take to consume half of the reactant i sa identical experiment is pertor ned at 549°C? Question 7 A-Z Submit Arswer 4 question attempts remaining Current score 1012 pts (83 33 %) Autosaved at 9.16PM Back Next 9:19 PM Type here to search 2/112018

Explanation / Answer


a) Arrhenius equation

ln(K2/k1) = Ea/R[1/T1 - 1/T2]


k1 = 8.33*10^-6 s-1 , T1 = 427+273.15 = 700.15 k

k2 = x s-1 , T2 = 549+273.15 = 822.15 k

Ea = 245 kj/mol , R = 8.314*10^-3 j.k-1.mol-1

ln(x/(8.33*10^-6)) = ((245*10^3)/(8.314))((1/700.15)-(1/822.15)

K2 = 4.3*10^-3 S-1


b) it is a first order kinetics,

   k = 0.693/T1/2

at = 549 c , K = 4.3*10^-3 s-1

(4.3*10^-3) = (0.693/x)

x = T1/2 = half-life time = 161.163 sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote