Ethanol, C,H,O, is most often blended with gasoline usually as a 10 percent mix
ID: 562933 • Letter: E
Question
Ethanol, C,H,O, is most often blended with gasoline usually as a 10 percent mix - to create a fuel called gasohol. Ethanol is a renewable resource and ethanol-blended fuels, like gasohol, appear to burn more efficiently in internal combustion engines. The combustion enthalpy of ethanol is 1366.9 kJ/mol. Question The combustion enthalpy of 2-methylhexane, C,H16, is 4.812x103 kJ/mol. Calculate the energy released during the complete combustion of 412 g 2-methylhexane. kJ Assuming the same efficiency, would 412 g ethanol provide more, less, or the same quantity of energy as 412 g 2-methylhexane?Explanation / Answer
1)
mass of 2-methylhexane = 412 g
moles of 2-methylhexane = 412 / 100 = 4.12 mol
1 mol C7H16 ---------------> 4.812 x 10^3 kJ/mol
4.12 mol C7H16 ------------> ??
Energy released = 4.12 x 4.812 x 10^3
Energy released = 1.98 x 10^4 kJ
2)
Ethanol combustion enthalpy = 1366.9 kJ/mol
moles of ethanol = 412 / 46 = 8.9565 mol
Energy released = 1.224 x 10^3 kJ
Ethanol provide less quantity of energy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.