C. 220 g NaNOs are added to 200 g of water at 60° C D. 120 g NaNO, are added to
ID: 561558 • Letter: C
Question
C. 220 g NaNOs are added to 200 g of water at 60° C D. 120 g NaNO, are added to 100 g of water at 80° C. solution is prepared by mixing 15.0 g of Naco, and 235 g of H,0. Calculate the mass percent (% m/m) of the solution. Formulas at the end A. 15.0% Narco, B. 6.38% (m/m) Naco, C. 6.00% (m/m) Naco, D. 10 % (m/m) Naco, 30- What is the molarity of 0.450 L of a KNO, solution containing 34.8 g of KNO,? A. 0.344 M B. 1.53 M C. 15.5 M D, 0.765 M e molarity of a KCI solution is 2.00 M. How many grams of the solute are dissolved in 4.00 L of solution? A. 597 g B. 888 g C. 8 g D. 28 32- 3.0 moles of calcium nitrate (Ca(NOs)a) are dissolved in water to obtain 9.00 liters of solution. The molarity resulting solution is A. 6.0 M B. 0.33 M C. 0.50M D. 0.20 M 33- A colloid is A. A mixture B. A compound C. A solution D. A liquidExplanation / Answer
Q29
%m/m = mass of Na2CO3 / Total mass * 100%
%m/m = 15/(235 +15)*100 = 6%
choose C
Q30
siilarly:
M = mol/V
mol of KNO3 = mass/MW = 34.85/97.1178 = 0.35884
M = 0.35884 / 0.45
M = 0.7974
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.