Acid-Base Titration Report Sheet A. Acetic Acid in Vinegar A.1 Brand, A2 Molarit
ID: 561509 • Letter: A
Question
Acid-Base Titration Report Sheet A. Acetic Acid in Vinegar A.1 Brand, A2 Molarity (M) of NaOH (stated on label Volume S0mL Volume samL (% on label) Trial I Trial 2 Trial 3 A3 Initial NaOH level A4 Final NaOH level A.5 Volume (mL) of in buret in buret NaOH used Average volume A.6 Average volume in liters (L.) A.7 Moles of NaOH used in titration mole NaOH Show caleulations) A.8 Moles of HC, H,O, neutralized by NaOH A.9 Molarity of HC H,0 M HC, H,0 Show calculatiorns A.10 Grams HC H 02 g HC HyO2 Show caleulations A.11 Percent (m/v) HC H,O, in vinegar -% HC,H,02 Show calculations Questions and Problems Q.1 How many grams of MgrOH), will be needed to neutralize 25 mL of stomach acid if stomach acid is 0.10 M HCI? Q2 How many mL of a 0.10 M NaOH solution are needed to neutralize 15 ml. of 0.20 M H,PO solution? 115Explanation / Answer
All the data to be filled in table should be coming from lab itself
1.
Lets write the reaction:
Mg(OH)2 + 2HCl ------> MgCl2 + 2H2O
1 mol magnesium hydroxide needs 2 mol HCl
moles of HCl in stomach = molarity x volume in litres = 0.1M x 0.025L = 0.0025 moles
moles of magnesium hydroxide needed = 0.0025 moles / 2 = 0.00125 moles
molar mass of Mg(OH)2 = 58.3197 g/mol
mass = moles x molar mass = 0.00125 moles x 58.3197 g/mol = 0.0729 g
2.
3NaOH + H3PO4 ------>Na3PO4 + 3H2O
moles of H3PO4 = molarity x volume in litres = 0.20M x 0.015L = 0.003 moles
moles of NaOH needed = 3 x moles of H3PO4 {as can be seen from reaction equation}
= 3 x 0.003 moles = 0.009 moles NaOH needed
moles = molarity x volume = 0.009 moles = 0.1M x v
v = 0.09L = 90 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.