Ammonia can be synthesized by the reaction: 3H2(g) + N2(g) —-> 2NH3(g) What is t
ID: 561501 • Letter: A
Question
Ammonia can be synthesized by the reaction:3H2(g) + N2(g) —-> 2NH3(g)
What is the theoretical yield of ammonia, in kg, that we can synthesize from 5.43kg of H2 and 32.4 kg of N2? Ammonia can be synthesized by the reaction:
3H2(g) + N2(g) —-> 2NH3(g)
What is the theoretical yield of ammonia, in kg, that we can synthesize from 5.43kg of H2 and 32.4 kg of N2?
3H2(g) + N2(g) —-> 2NH3(g)
What is the theoretical yield of ammonia, in kg, that we can synthesize from 5.43kg of H2 and 32.4 kg of N2?
Explanation / Answer
Molar mass of H2 = 2.016 g/mol
mass of H2 = 5.43 Kg = 5430 g
we have below equation to be used:
number of mol of H2,
n = mass of H2/molar mass of H2
=(5430.0 g)/(2.016 g/mol)
= 2.693*10^3 mol
Molar mass of N2 = 28.02 g/mol
mass of N2 = 32.4 Kg = 32400 g
we have below equation to be used:
number of mol of N2,
n = mass of N2/molar mass of N2
=(32400.0 g)/(28.02 g/mol)
= 1.156*10^3 mol
we have the Balanced chemical equation as:
3 H2 + N2 ---> 2 NH3
3 mol of H2 reacts with 1 mol of N2
for 2693.4524 mol of H2, 897.8175 mol of N2 is required
But we have 1156.3169 mol of N2
so, H2 is limiting reagent
we will use H2 in further calculation
Molar mass of NH3 = 1*MM(N) + 3*MM(H)
= 1*14.01 + 3*1.008
= 17.034 g/mol
From balanced chemical reaction, we see that
when 3 mol of H2 reacts, 2 mol of NH3 is formed
mol of NH3 formed = (2/3)* moles of H2
= (2/3)*2693.4524
= 1.796*10^3 mol
we have below equation to be used:
mass of NH3 = number of mol * molar mass
= 1.796*10^3*17.03
= 3.059*10^4 g
= 30.6 Kg
Answer: 30.6 Kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.