23. A piston/cylinder arrangement contains one mole of an ideal gas (the system)
ID: 559676 • Letter: 2
Question
23. A piston/cylinder arrangement contains one mole of an ideal gas (the system) initially at 10.0 atm pressure and 300 K as shown in the accompanying illustration. Neglecting the mass of the piston, neglecting friction, and assuming iso- thermal conditions throughout, the pin restraining the piston is removed. For the resulting process: Air at 1.0 atm 0.750 m Weight (a) What is Q if the mass of the weight is zero? (b) What is Q if the mass of the weight is 100 kg? (c) What is mass of the weight is 254.35 kg? (d) What is Qst if the mass of the weight is 1017.4 kg? Restrining pin l mol 300 K 0.250 m 10.0 atm Data: g = 9.807 m s-2 (R)Explanation / Answer
For Isothermal process:
work done = nRTlnV2/V1 or P1V1lnV2/V1 or P1V1lnP1/P2
Here we have P1 = 10 atm
1 atm = 101325 Pa
10 atm = 1013250 Pa
Area of cylinder is constant
Initial volume V1 = lenght x area of cross section = 0.25Am3
and using ideal gas equation
V1 =nRT/P = 1 x 8.314 x 300/(10 x 101325) = 0.00246158 m3
0.25A = 0.00246158 m3
A = 0.00984632 m2
V2 = 4V1 as can be seen from figure
a)
Mass is zero
W = 10 x 101325 Pa x 0.00246158 m3 ln(4V1/V1)
W = 3457.689 J ~ 3457.69 J
b)
If mass is 100 kg
force due to 100kg = mg = 100kg x 9.807 ms-2 = 980.7 kg m/s2 or N
Pressure due to this = Force / area = 980.7 N / 0.00984632 m2 = 99600.66 Pa
Pressure = 0.98298 atm
total final pressure = 1 atm + 0.98298 atm = 1.98298 atm
W = 10 x 101325 Pa x 0.00246158 m3 ln(10 atm /1.98298 atm)
W = 4035.567 J ~ 4035.57 J
Similarly you can do for others
Please try to ask this problems in chemical engineering section
It is as equivalent as asking chemistry question in chemical engineering for you!
Thanks!
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.