All final answers MUST be clearly written in the boxes provided. All problem set
ID: 558406 • Letter: A
Question
All final answers MUST be clearly written in the boxes provided. All problem set-up and work MUST be written on this document supporting your final answer to receive credit. No additional sheets attached. Problems with insufficient work will receive zero credit even if the correct answer is reported. 1. Calculate the percent yield for the reaction described if 125.62 grams of magnesium phosphate is produced from combining 175.0 grams of solid lithium phosphate with 500.0 mL of 6.00 M aqueous magnesium sulfate. (0.5 pt) % yield-Explanation / Answer
Balanced equation is,
4 Li3PO4 + 6 MgSO4 ---------------> 2 Mg3(PO4)2 + 6 Li2SO4
Mass of lithium phosphate = 175.0 g.
Molar mass of lithium phosphate = 115.8 g./mol
Moles of lithium phosphate = mass / molar mass = 175.0 / 115.8 = 1.511 mol
Moles og magnesium sulphate = molarity * volume 1000 = 6.00 * 500.0 / 1000 = 3.00 mol
From the balanced equation,
4 mol of lithium phosphate needs 6 mol of magnesium sulphate
then, 1.511 mol of lithium phosphate needs 1.511 * 6 / 4 = 2.27 mol of magnesium sulphate
But we have 3.00 mol of magnesium sulphate.
Hence, lithium phosphate is limiting reagent.
From the balanced equation,
4 mol of lithium phosphate forms 2 mol of magnesium phosphate
then,
1.511 mol of lithium phosphate forms 1.511 * 2 / 4 = 0.756 mol of magnesium phosphate.
Mass (Theoretical yield) of magnesium phosphate = 0.756 * 262.8 = 198.5 g.
Actual yield of magnesium phosphate = 125.62 g.
Therefore,
% yield of magnesium phosphate = (125.62 * 100) / 198.5 = 63.28 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.