The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction
ID: 558007 • Letter: T
Question
The quantity of antimony in a sample can be determined by an oxidation-reduction titration with an oxidizing agent. A 9.09-g sample of stibnite, an ore of antimony, is dissolved in hot, concentrated HCI(aq) and passed over a reducing agent so that all the antimony is in the form Sb3 (aq). The Sb3*(aq) is completely oxidized by 46.9 mL of a 0.110 M aqueous solution of KBrO3(aq). The unbalanced equation for the reaction is H+(aq) + Bro3 (aq) + Sb3 + (aq) Br-(aq) + Sb5+ (aq)+H2O(1) (unbalanced) Calculate the amount of antimony in the sample and its percentage in the ore. Number Number 0Explanation / Answer
balance:
BrO3- = Br-
Sb+3 = Sb+5
balance O adding H2O
BrO3- = Br- + 3H2O
Sb+3 = Sb+5
balnac eH adding H+
6H+ + BrO3- = Br- + 3H2O
Sb+3 = Sb+5
balance charges
5e- + 6H+ + BrO3- = Br- + 3H2O
Sb+3 = Sb+5 + 2e-
balance e-
10e- + 12H+ + 2BrO3- = 2Br- + 6H2O
5Sb+3 = 5Sb+5 + 10e-
add all
5Sb+3 + 10e- + 12H+ + 2BrO3- = 2Br- + 6H2O + 5Sb+5 + 10e-
cancel common terms
5Sb+3 + 12H+ + 2BrO3- = 2Br- + 6H2O + 5Sb+5
now..
m = 9.09 g of sampl...
mol of KBrO3 used =MV = 0.11*46.9*10^-3 = 0.005159
raito is
2 mol fo BrO3- = 5 mol fo Sb+5
0.005159 mol --> 5/2*0.005159 = 0.0128975 mol of Sb
mass = mol*MW = 0.0128975*121.76 = 1.570 g of Sb
%Sample =mass of Sb/Ttoal mass * 100% = 1.570 / 9.09*100 = 17.271 %
Q2.
Oxidizing agent --> will be reduced READILY, recall that reduction is gain of e-
then..
worst --> Na+, then Fe+2, then I2 finally, the strongest, F2
F2
I2
Fe+2
Na+
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.