Answer the following: -Calculate the mass (g) of NaHCO 3 reacted in each sample
ID: 556460 • Letter: A
Question
Answer the following:
-Calculate the mass (g) of NaHCO3 reacted in each sample
-What is the mass (g) of NaHCO3 in each tablet?
-Calculate the mass (g) of CO2(g) in each capsule
-How many moles of CO2(g) were collected in each sample?
-Calculate the volume (L) CO2(g) generated in each sample
Trial 1 Trial 2 Mass: gelatin capsule (g) 0.119 0.123 0.121 Mass: whole alka-seltzer tablet (g) 3.254 3.254 3.254 Mass: capsule + alka-seltzer sample (g) 0.926 0.860 0.845 Mass: system before reaction (g) 36.038 37.541 37.733 Mass system after reaction (g) 34.886 36.189 34.706 Temperature (°C) 21.5 22.0 22.1 Pressure (mmHg) 777.0 777.0 777.0 Volume of water collected (mL) 123.7 118.1 120.9Answer the following:
-Calculate the mass (g) of NaHCO3 reacted in each sample
-What is the mass (g) of NaHCO3 in each tablet?
-Calculate the mass (g) of CO2(g) in each capsule
-How many moles of CO2(g) were collected in each sample?
-Calculate the volume (L) CO2(g) generated in each sample
INTRODUCTION Alka-Seltzer tablets consist of sodium bicarbonate (NaHCO3), citric triprotic), acetyl salicylic acid (as NaHCO3 components react as follows citric acid is pirin) and other ingredients. When dissolved in water, citric acid and acid (H,CsHsO7i 3NaHCO3(aq) + H3C6Hso,(aq) Na,C6H3O7(aq) + 3H20() +3 CO2(g) (1) To determine the mass of NaHCOs in a tablet, we will use a known mass of a powdered sample and determine the mass of generated CO2. For this analysis to work, NaHCOs must be the limiting reagent. Since this is not true for the components in the tablet, we will add HCl(aq). HCl(aq) is a strong acid while citric acid is a weak acid. With the two acids in the same solution, the NaHCO3 will first react with HCl and NaHCO3 will react with citric acid only if the HCl has been completely consumed. The amount of HCl we will use in this lab is such that citric acid will not react. The reaction between NaHCO3 and HCl is NaHCO3(aq) + HCl(aq)NaCl(aq) + H2O(/) + CO2(g)Explanation / Answer
NaHCO3 (s) + HCl(aq) -----> NaCl(aq)+H2O(l)+CO2(g)
Trial 1
Calculate the mass (g) of CO2 (g) in each capsule
Mass: system before reaction (g) 36.038
Mass system after reaction (g) 34.886
Loss in mass = 36.038 - 34.886 = 1.152 g
Loss in mass = Mass of CO2 evolved = 1.152 g
Moles of CO2 (g) were collected in each sample
Molar mass CO2 = 44.01 g/mol
Moles of CO2 = 1.152 g/44.01 = 0.0262
Calculate the mass (g) of NaHCO3 reacted in each sample
Moles of NaHCO3 consumed = Moles of CO2 evolved = 0.0262
Molar mass of NaHCO3 = 84.007 g/mol
Mass of NaHCO3 = 0.0262 mol x 84.007 g/mol = 2.20 g
The mass (g) of NaHCO3 in each tablet
Mass: whole alka-seltzer tablet 3.254 g
The mass (g) of NaHCO3 in each tablet = (2.20 g /3.254 g) x 100 = 67.61%
Calculate the volume (L) CO2 (g) generated in each sample
Total pressure = vapor pressure of water + CO2 gas pressure
CO2 gas pressure = Total pressure - vapor pressure of water
777.0 (mmHg) - 18.777 (mmHg) = 758.223 mmHg
Temperature 21.5(°C) = 294.5 K
R = 62.363 L mmHg K1 mol1
Calculate the volume (L) CO2 by using ideal gas equation
PV = n RT
V = n RT/P
V = (0.0262moles x 62.363 L mmHg K1 mol1 x 294.5 K)/758.223mmHg
V = 0.634L
Trial 2
Calculate the mass (g) of CO2 (g) in each capsule
Mass: system before reaction (g) 37.551
Mass system after reaction (g) 36.189
Loss in mass = 37.551 - 36.189 = 1.362 g
Loss in mass = Mass of CO2 evolved = 1.362 g
Moles of CO2 (g) were collected in each sample
Moles of CO2 = 1.362 g/44.01 = 0.0309
Calculate the mass (g) of NaHCO3 reacted in each sample
Moles of NaHCO3 consumed = Moles of CO2 evolved = 0.0309
Mass of NaHCO3 = 0.0309 mol x 84.007 g/mol = 2.60 g
The mass (g) of NaHCO3 in each tablet
Mass: whole alka-seltzer tablet 3.254 g
The mass (g) of NaHCO3 in each tablet = (2.60 g /3.254 g) x 100 = 79.90%
Calculate the volume (L) CO2 (g) generated in each sample
Total pressure = vapor pressure of water + CO2 gas pressure
CO2 gas pressure = Total pressure - vapor pressure of water
777.0 (mmHg) – 19.8 (mmHg) = 757.2 mmHg
Temperature 22(°C) = 295 K
Calculate the volume (L) CO2 by using ideal gas equation
PV = n RT
V = n RT/P
V = (0.0309 moles x 62.363 L mmHg K1 mol1 x 295 K)/757.2 mmHg
V = 0.750L
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.