You mix 100. mL of 1.0 M HCI with 100 mL of 1.0 NaOH, both at 25 °C. The tempera
ID: 556029 • Letter: Y
Question
You mix 100. mL of 1.0 M HCI with 100 mL of 1.0 NaOH, both at 25 °C. The temperature of yo calorimeter rises by 5.98 °C, and its heat capacity is 100 J/ ct How much energy is released p mol of H2Ol) formed? 1. An unknown piece of metal weighing 100. g is heated to 90.0 °C. It is dropped into 250 g of water t 20.0 °C. When equilibrium is reached, the temperature of both the water and piece of metal is 29.0 °C. Determine the specific heat of the metal using the fact that the energy lost by the metal must equal the energy absorbed by the water. Assume that the heat capacity of the Styrofoam cup, is negligible. 2. container, aExplanation / Answer
1. no of mol of HCl = 100*1 = 100 mmol
no of mol of NaOH = 100*1 = 100 mmol
heat released(q) = m*s*DT + c*DT
= 200*4.184*5.98+100*5.98
= 5.6 kj
HCl+ NaOH ---> NaCl + H2O
no of mol of water formed = 0.1 mol
energy released per mol H2O(l) = -q/n = -5.6/0.1 = -56 kj/mol
2. heat lost by metal = heat gained by water
m*s*DT = m*s*dT
100*s*(90-29) = 250*4.184*(29-20)
s = specific heat of metal = 1.54 j/g.c
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.