A) A 9.55g sample of a piece of diamond at 185 oC was placed in a container cont
ID: 553608 • Letter: A
Question
A) A 9.55g sample of a piece of diamond at 185 oC was placed in a container containing water at 87.0 oC. If the final temperature of the mixture is 91.5 oC, what is the mass of the mixture?The specific heat capacity of diamond and water are 0.52 J g1 oC1 and 4.184 J g1 oC1 respectively. Question options: A) 50.1 g B) 125 g C) 24.7 g D) 34.2 g
B)Calculate the enthalpy for the reaction:CH4 + 4Cl2 CCl4 + 4HCl H = ?C +2H2 CH4 H = 74.6 kJ?C +2Cl2 CCl4 H = 95.7 kJ?H2 + Cl2 2HCl H = 184.6 ?
Question options:
A)
-354.9 KJ
B)
-205.7 KJ
C)
-390.3 KJ
D)
+354.9 KJ
A)
-354.9 KJ
B)
-205.7 KJ
C)
-390.3 KJ
D)
+354.9 KJ
Explanation / Answer
A) answer : D) 34.2 g
here heat loss by diamond = heat gain by water
(m Cp dT) diamond = ( m Cp dT) water
9.55 x 0.52 x (185 - 91.5 ) = m x 4.184 x (91.5 - 87)
464.321 = 18.828 m
m = 24.66 g
mass of water = 24.66 g
mass of mixture = 24.66 + 9.55 = 34.2 g
mass of mixture = 34.2 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.