Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Describe how you would make 400.0 mL of a 0.0500M solution of NaOH from pure NaO

ID: 553316 • Letter: D

Question

Describe how you would make 400.0 mL of a 0.0500M solution of NaOH from pure NaOH culations needed, and describe how you would make the solution. 1. Calculate the number of moles contained in 0.329g of potassium hydrogen phthalate (KHP: remember, KHP is an abbreviation, not a formula!). Show ALL work and include units! 2. A volume of 20.00 mL of 0.0500 M NaOH was needed to neutralize the citric acid in 10.00 mL of diet Sprite. Calculate the molarity of citric acid in the diet Sprite. Show ALL work! (Hint: Use the balanced equation!)

Explanation / Answer

1) Molarity = (W/MW) (1000 / V in mL)

Molarity = 0.0500 M ,

MW = 40 g/nol

V = 400 mL

0.0500 = (W / 40) (1000 / 400)

W / 40 = 0.02

W = 0.8 g

we should add 0.8 g NaOH in 400 mL solution.

2) moles = mass / molar mass

mass = 0.329 g

molar mass = 204.22 g /mol

moles = 0.329 / 204.22

moles = 0.0016

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote