When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of di
ID: 552673 • Letter: W
Question
When a solid dissolves in water, heat may be evolved or absorbed. The heat of dissolution (dissolving) can be determined using a coffee cup calorimeter.
In the laboratory a general chemistry student finds that when 18.95 g of Cs2SO4(s) are dissolved in 103.50 g of water, the temperature of the solution drops from 24.13 to 21.53 °C.
The heat capacity of the calorimeter (sometimes referred to as the calorimeter constant) was determined in a separate experiment to be 1.54 J/°C.
Based on the student's observation, calculate the enthalpy of dissolution of Cs2SO4(s) in kJ/mol.
Assume the specific heat of the solution is equal to the specific heat of water.
Hdissolution =________ kJ/mol
Explanation / Answer
mol of s2SO4 = mass/MW = 18.95/361.87 = 0.05236 mol of Cs2SO4
dT= 21.53-24.13 = -2.6
mtotal = 103.5+18.95 = 122.45 g
assume this is mostly water so Cp = 4.18J/gC
-Qrxn = Qwater + Qcalorimeter
-Qrxn = (122.45 *4.184)(-2.6) + (1.54*-2.6)
-Qrxn = -1336.064
Qrxn = 1336.064 J
HRxn = Qrxn/n = 1336.064 /0.05236 = 25516.88 J/mol = 25.51 kJ/mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.