575 mmHg na 8.51 A 25.0-g sample of nitrogen, N2, has a vöiui 8.52 A 0.226-g sam
ID: 552575 • Letter: 5
Question
575 mmHg na 8.51 A 25.0-g sample of nitrogen, N2, has a vöiui 8.52 A 0.226-g sample of carbon dioxide, Co2, h 8.53 Mg metal reacts with HCI to produce hydrogen gas. n kelVIIID pressure of 630. mmHg. What is the temperature, H degrees Celsius, of the gas? as a volume of 525 mL and a pressure of 455 mmHg. What is the temperatur in kelvins and degrees Celsius, of the gas? a. What volume, in liters, of hydrogen at 0°C and 1.00 atm b. How many grams of magnesium are needed to prepare Mg(s) + 2HCl(aq) H2(g) + MgCl2(aq) (STP) is released when 8.25 g of Mg reacts? 5.00 L of H2 at 735 mmHg and 18 °C? 8.54 When heated to 350 °C at 0.950 atm, ammonium nitrate dec poses to produce nitrogen, water, and oxygen gases. 2NH,NO3(s)- 2N2(g) + 4H20(g) + O2(g) a. How many liters of water vapor are produced when 25.8 NH NO, decomposes? LEARNING GOAL 8.8 Partia Use Dalton's law of partial pressures to calculate the total pressure of a mixture of gases. Many gas sample mostly oxygen ar cles behave in the result of the coltExplanation / Answer
8.52
Molar mass of CO2 = 44 g/mol
So, 44 g of CO2 = 1 mol
1 g of CO2 = (1 / 44) mol
0.226 g of CO2 = (0.226 / 44) mol = 0.005 mol
So, n = 0.005 mol
Volume = 525 mL = 0.525 L
Pressure = 455 mmHg = 0.60 atm ( 1 mmHg = 0.00132 atm)
R = 0.082 L atm mol-1K-1
Now,
PV = nRT
T = PV/nR
= (0.60 atm) (0.525 L) / { (0.005 mol) (0.082 L atm mol-1K-1) }
= 768 K
8.53
Mg(s) + 2HCl(aq) = H2(g) + MgCl2(aq)
In the reaction equation,
1 mole of Mg produces 1 mole of H2
Now,
Molar mass of Mg = 24 g/mol
So, 24 g of Mg = 1 mol
1 g of Mg = (1/24) mol
8.25 g of Mg = (8.25/24) mol = 0.34375 mol
So, H2(g) will produce = 0.34375 mol
Now,
n = 0.34375 mol
T = 0 oC = 273 K
P = 1 atm
R = 0.082 L atm mol-1K-1
PV = nRT
V = nRT/P
= (0.34375 mol) (0.082 L atm mol-1K-1) (273 K) / (1 atm)
= 7.70 L
(b)
V = 5 L
P = 735 mmHg = 0.967105 atm
T = 18 oC = (18 + 273) K = 291 K
R = 0.082 L atm mol-1K-1
Now,
PV = nRT
n = PV/RT
= { (0.967105 atm) (5 L) } / { (0.082 L atm mol-1K-1) (291 K) }
= 0.20 mol
So, moles of Mg = 0.20 mol
Molar mass of Mg = 24 g/mol
So, 1 mol of Mg = 24 g
0.20 mol of Mg = 0.2 x 24 g = 4.8 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.