Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Exercise: For questions 1-2, use the equation: CdBr2.4H20(s) cdsr2(s) 4H20 1. Us

ID: 551944 • Letter: E

Question

Exercise: For questions 1-2, use the equation: CdBr2.4H20(s) cdsr2(s) 4H20 1. Using the nole ratio, determine the nunber of grams of hydrated t, cB.4H2o, that would be required to yield 0.0457 moles of water? SHOW NORK. 2. (a) Using the mole ratio, calculate the mass of water that could be driven from 2.536 grams of the hydrated salt, CdBr2.4H20, assuming that the enhydrous salt is obtained. SHOR WORK (b) Using the experimental data from part (a), deternine the percent water in the 2.536 grams of hydrate. SOW WORK

Explanation / Answer

Q1

ratio is

1 mol of hydrate= 4 mol of water

x mol of hydrate = 0.0457 mol of water

x = 0.0457 /4 = 0.011425 mol of hydrate will give this amount of mol of water

Q2.

mass of water

0.011425 mol of hydrate --> 0.0457 mol of water

2.536 g --> 0.011425/0.0457 * 2.536 = 0.634 g of water

b)

% of water = 0.634 /2.536 * 100 = 25 %

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote