3. (10 points) Sulfur dioxide, an important intermediate in the synthesis of sul
ID: 551794 • Letter: 3
Question
3. (10 points) Sulfur dioxide, an important intermediate in the synthesis of sulfuric acid, is produced industrially by roasting mineral sulfides, like iron (Il) sulfide. 2 Fe,S,(s) + 902(g) - 2 Fe,0,6) +6 SO2 (g) Molar mass (gmoll207.9 64.01 Suppose this reaction is performed in 75.0 liter sealed tank that initially contains 50.0 g of Fe S and an excess of O The reaction is maintained at a temperature of 165 C. Calculate the partialpressure (in torr) of SO, in the tank once the reaction is complete.Explanation / Answer
V = 75L, m = 50 g of F2S3
MW of Fe2S3 = 207.8850 g/mol
mol = mass/MW = 50/207.8850 = 0.24051 mol of Fe2S3
ratio is
2 mol of FeS3 = 6 mol of SO2
1 mol of Fe2S3 = 3 mol of SO2
0.24051 mol --> 3x0.24051 = 0.72153 mol of SO2
T = 165°C = 165+273 = 438 K
find Partial pressure of SO2
PV = nRT
P-SO2 = n-SO2 * RT/V
P-SO2 = n-SO2 * RT/V
P-SO2 = (0.72153 )(0.082)(438 )/75
P-SO2 = 0.34552 atm
1 atm = 760 torr
P-SO2 = 0.34552*760 =262.59 torr
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.