2. (5 points) A mixture of 20.0 grams of sulfur hexafluoride (SF; molar mass 146
ID: 551762 • Letter: 2
Question
2. (5 points) A mixture of 20.0 grams of sulfur hexafluoride (SF; molar mass 146.1g.mol) and 12.0g of carbon 44.01 g.mo) occupies a volume of 9.10 L at T #200C, what is the partial pressure of dioxide (coa molar mass SFo in this mixture? 3. (10 points) Sulfur dioxide, an important intermediate in the synthesis of sulfuric acid, is produced industrially by roasting mineral sulfides, like iron (IlI) sulfide 2 Fe,sds) + 902(g) - 2 Fe2 2 Fe,01s) +6 so, (g) Molar mass (Rmol207.9 64.01 Suppose this reaction is performed in 75.0 liter sealed tank that initially contains 50.0g of Fe S, and an excess of O The reaction is maintained at a temperature of 165 C. Calculate the partial pressure (in torr) of SO in the tank once the reaction is complete.Explanation / Answer
Q2
a)
mol of SF6 = mass/MW = 20/146.1 = 0.13689
mol of C = masS/MW = 12/44 = 0.27272
total mol = 0.27272+0.13689 = 0.40961
PV = nRT
P = nRT/V= (0.40961)(0.082)(200+273)/(9.10) = 1.74583 atm
now..
x-SF6= mol of SF6/Total mol = 0.13689/0.40961 = 0.33419
P-SF6 = x-SF6 * Ptotal = 0.33419*1.74583 = 0.5834 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.