4 Jump to... Calisse Eids Question 15 of 20 Sapling Learning You need to determi
ID: 551167 • Letter: 4
Question
4 Jump to... Calisse Eids Question 15 of 20 Sapling Learning You need to determine the concentration of a sulfuric acid solution by titration with a standard sodium hydroxide solution. You have a 0.1008 M standard solution. You take a 25.00 mL sample of the original acid solution and dilute it to 250.0 mL. You then take a 10.00 mL sample of the dilute acid solution and titrate it with the standard solution. You need 18.43 mL of the standard solution to reach the endpoint. What is the concentration of the original acid solution? Number Concentration =Explanation / Answer
H2SO4 + 2 NaOH ------------> Na2SO4 + 2 H2O
Moles of NaOH = volume x concnetration of NaOH
= 18.43 x 0.1008 / 1000
= 1.8577 x 10^-3 mol
Moles of H2SO4 in 10 mL of diluted solution = 1/2 x moles of NaOH
= 1/2 x 1.8577 x 10^-3
= 9.2887 x 10^-4 mol
Moles of H2SO4 in 25 mL of original solution = moles of H2SO4 in 250 mL of diluted solution
= 250/10 x9.2887 x 10^-4
= 0.02322 mol
Concentration of original solution = moles/volume
= 0.02322 /0.025
Concentration of original solution = 0.929 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.