Name:, Lab Day/time Lab 8 Postlab Questions 1. A sample of pure nitrogen gas at
ID: 551077 • Letter: N
Question
Name:, Lab Day/time Lab 8 Postlab Questions 1. A sample of pure nitrogen gas at a temperature of 310 K occupies a volume of 950. mL and has a pressure of 825 mm Hg. What mass of gas is in the container? 2. A student reacted 0.150 g of NaNO2 in the same way that you did in your experiment. Assuming 25 °C, and 1.0 atm pressure, what volume of nitrogen gas would this correspond to? 3. In your experiment, when you trapped the nitrogen gas product, why was it important to ensure that the levels of water in the leveling bulb and the gas collection tube were the same? OVERExplanation / Answer
1)
temperature = 310K
volume = 950 mL = 0.950 L
pressure = P = 825 mmHg
= 1.086 atm
P V = n R T
1.086 x 0.950 = n x 0.0821 x 310
n = 0.0405
moles = 0.0405
mass = moles x molar mass of N2
mass = 0.0405 x 28
mass = 1.14 g
mass of N2 = 1.14 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.