e. 4.7x 10 16. A buffer is composed of 0.400 mol H:POs and 0.400 mol HPO diluted
ID: 551026 • Letter: E
Question
e. 4.7x 10 16. A buffer is composed of 0.400 mol H:POs and 0.400 mol HPO diluted with water to a volume of 1.00 L. The pH of the buffer is 7.210. How many moles of HCl must be added to decrease the pH to 6.210? a. 0.200 mol b. 0.327 mol c. 0.360 mol d. 0.400 mol e. 3.60 mol 17. A buffer contains 0.50 mol NH and 0.50 mol NH diluted with water to 1.0 L. How many moles of NaOH are required to increase the pH of the buffer to 10.00? (pK, of NHa-9.25) a. 0.035 mol b. 0.15 mol c. 0.35 mol d. 0.41 mol e. 2.8 molExplanation / Answer
Q16
if we need
pH = 6.21
then
apply buffer equation
pH = pKa + log(HPO4-2 / H2PO4-)
pKa = 7.21 for 2nd ionizaiton
so
6.21 = 7.21 + log(HPO4-2 / H2PO4-)
(HPO4-2 / H2PO4-) = 10^(6.21-7.210) = 0.1
(HPO4-2 / H2PO4-) = 0.1
HPO4-2 = 0.1* H2PO4-
then
initially
H2PO4- = 0.4
HPO4-2 = 0.4
after adding x mol of HCl
H2PO4- = 0.4 + x
HPO4-2 = 0.4 - x
and we know
HPO4-2 = 0.1* H2PO4-
0.4 - x = 0.1* (0.4 + x)
0.4-x = 0.04 + 0.1x
1.1x = 0.4-0.04
x = (0.4-0.04)/(1.1) = 0.3272
crom the list
choose B, 0.327
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.