At a certain temperature, the equilibrium constant for the following chemical eq
ID: 550874 • Letter: A
Question
At a certain temperature, the equilibrium constant for the following chemical equation is 2.50. At this temperature, calculate the number of moles of NO2(g) that must be added to 2.64 mol of SO2(g) in order to form 1.20 mol of SO3(g) at equilibrium.
o 10/30/2017 1 1:00 PM 0 1 1.2/20 10/29/2017 08:50 PM -Print Calculator -d Periodic Table Gradebook Question 12 of 23 Map Sapling Learning macmilan At a certain temperature, 0.720 mol of SO3 is placed in a 1.50-L container. 2503 g) -25(),(g) +02 At equilibrium, 0.190 mol of O2 is present. Calculate Kc Number Previous e Check Answer Next Exit HintExplanation / Answer
initial concentration of SO3 = mol of SO3 / volume
= 0.720 mol / 1.50 L
= 0.480 M
equilibrium concentration of O2 = mol of O2 / volume
= 0.190 mol / 1.50 L
= 0.127 M
Let's prepare the ICE table
[SO3] [SO2] [O2]
initial 0.48 0 0
change -2x +2x +1x
equilibrium 0.48-2x +2x +1x
To find x, we will use the equilibrium concentration provided in the question
[O2] = 0.127
x = 0.127
Equilibrium constant expression is
Kc = [SO2]^2*[O2]/[SO3]^2
Kc = (2x)^2*(x)/(0.48-2x)^2
Kc = (2*0.127)^2*(0.127)/(0.48-2*0.127)^2
Kc = 0.160
Answer: 0.160
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.