Lone Star CHEM 14 411 Esam Fall 2017 36. What is the quantity of heat evolved at
ID: 548817 • Letter: L
Question
Lone Star CHEM 14 411 Esam Fall 2017 36. What is the quantity of heat evolved at constant prossure when combustion of H) and OAg 62.2 1 is formed Gros the A) 1.21 10 B) 1.78x 10*k C) 9,87x10U D) 285.8 kJ E) 82.8 k roaction of iroa with bydrochloric acid is repeesented boy the tollowling thermewhemicn equation If, in a partieular experiment, 6.84 kJ of heat was released at constant peessure, what volurne of Hte), measured at STP, was produced? (R-0.0821 L aun/(K·mol)) A) 1.74 L B) 22.41 C) 1.90 D) 3.14 x10 L E) 2.88 x 10 L 38. Which anion will foem a peecipitate with Ba2*? B) Br c) so2 D) CT E) none of the above K7 B) 64: 32 32 : 64 E) 1:2Explanation / Answer
Q36
heat evolved when,
m = 62.2 g of H2O form
mol = mass/MW = 62.2/18 = 3.455
the reactino is based per 1 mol of H2O
so
Q = n*HRXN = 3.45*(-285.8) = -986.01 kJ will evolve
choose C
Q378
ratio --> 6.84 kJ /87.9 kJ/mol of H2 = 0.0778 mol of H2
mol of H2 = 0.0778
1 mol = 22.4L
0.0778 mol -- 0.0778*22.4
V = 1.74272 L
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.