Reaction of 2.27 grams of sodium sulfide with 7.18 grams of zinc nitrate yields
ID: 547973 • Letter: R
Question
Reaction of 2.27 grams of sodium sulfide with 7.18 grams of zinc nitrate yields a white solid precipitate, zinc sulfide, that is used as a pigment in paints. There is a second product in the reaction that you need to predict. Write the balanced reaction below and answer the following questions Balanced Reaction: a. Which is the limiting reactant? Always show your work b. How many grams of zinc sulfide can be formed under the reaction conditions described? This would be your theoretical yield. A student performed this very experiment and produced 1.92 grams of zinc sulfide. What is the student's percent yield for the experiment? c.Explanation / Answer
Na2S + Zn(NO3)2 -----------> ZnS(s) + 2NaNO3
a) according to balanced reaction
78.04 g Na2S reacts with 189.36 g Zn(NO3)2
2.27 g Na2S reacts with 2.27 x 189.36 / 78.04 = 5.51 g Zn(NO3)2
but we have 7.18 g Zn(NO3)2 so Zn(NO3)2 is exess reagent
Limiting reagent = Na2S
b) 78.04 g Na2S forms 97.47 g ZnS
2.27 g Na2S forms 2.27 x 97.47 / 78.04 = 2.83 g
therotical yield = 2.83 g
c) actual yield = 1.92 g
% yield = (actual yield / therotical yield) x 100
% yield = (1.92 / 2.83) x 100
% yield = 67.84 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.