CHEM 212 Extra-Credit: DUE: Friday, October 27 by the END of lecture Consider th
ID: 547723 • Letter: C
Question
CHEM 212 Extra-Credit: DUE: Friday, October 27 by the END of lecture Consider the mixing of 25.00 mL of 0.2000 M Pyridine (CsHsN) with 0.5000 M HCI. Pyridine is a weak base with Kb = 1.4 × 10-9, Determine the pH after the following volumes of 0.5000 M HCl been added to the Pyridine solution. A) pH before any HCI is added. B) pH after the addition of 5.00 mL of HCI is added C) pH after the addition of 10.00 mL of HCI is added. D) pH after the addition of 15.00 mL of HCI is added Be sure to use enough significant digits (we used four in class). I want you to write out any relevant equilibrium reactions (double arrow 'back and forth') or complete reactions (single 'one way' arrow) that you use (pay attention to charges and phases). Keep your work in logical order, and please BE NEATI Please staple multiple pages togetherExplanation / Answer
As HcL is added pyridine acts as a buffer due to the formation of pyridinium ion conjugate acid.
Py + H+ ------------------> PyH+1
Kb of pyridine = 1.4x10-9
thus pKb = 8.8538
A) before HCl is added.
Py + H+ ------------------> PyH+1
25x0.20M 0 0 initial mmoles
=5
the pH of weak base = 14- pOH
and pOH = 1/2 [pkb -logc]
= 1/2 [8.8538 - log 0.2]
= 4.776
and pH = 14-4.776
= 9.224
b) after 5 mL of 0.500M HCl
Py + H+ ------------------> PyH+1
25x0.2=5.0 5x0.5=2.5 0 initial mmoles
2.5 0 2.5 after reaction
It acts as a buffer.
The pH of buffer is given by Hendersen equation
pOH = pKb + log [conjugate acid]/[base]
= 8.8538 + log 2.5/2.5
= 8.8538
c)afteradding 10mL of 0.50M Hcl
Py + H+ ------------------> PyH+1
25x0.2=5.0 10x0.5=5 0 initial mmoles
0 0 5 after reaction
[salt] = mmoles/ volume
= 5/35
=0.1428 M
the pH of a salt of weak base and strong acid is acidic and is given by
pH = 1/2 [pKw -pkb -logC]
= 1/2 [14 - 8.8358 -log 0.1428]
= 3.00
d) after adding 15mL of 0.5M HCl
Py + H+ ------------------> PyH+1
25x0.2=5.0 15x0.5=7.5 0 initial mmoles
0 2.5 5.0 after reaction
thus the solution now contains a salt and strong acid , so the ph is decided only by the strong acid.
thus [strong acid] = 2.5/40=0.0625 M
and pH = -log 0.0625
=1.2041
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.