4. For the irreversible transition of: 100 g H20 (s, -25°C) 100 g H2O (v, +120°C
ID: 546467 • Letter: 4
Question
4. For the irreversible transition of: 100 g H20 (s, -25°C) 100 g H2O (v, +120°C) Calculate the total amount of heat necessary to effect a set of reversible reactions for theses conditions. 5. In a steam radiator, steam at 110°C condenses and the liquid water formed is cooled to 80°C. How much heat per gram of liquid formed, is released in this process? 6. How much heat is absorbed by a persons hand if 100 grams of liquid water at 100°C is poured on his hand? (Assume the final temperature of the water will be normal body temperature of 37°C)Explanation / Answer
6)
Given
Mass of water = 100 g
Intial temperature = 100 C
Final temperature = 37 C
Cp of water = 4 J/g.C
heat absorbed by the body = - heat lost by water = - m * Cp * ( T2 - T1) = - 100 g * 4 J/g.C ( 37 - 100) C = 25200 J
Answer persons hand will absorb 25.2 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.