PRE-LAB QUESTIONS NAME:Cheina molorm 1. Suppose you obtained the following data
ID: 546454 • Letter: P
Question
PRE-LAB QUESTIONS NAME:Cheina molorm 1. Suppose you obtained the following data from doing the experiment described in the procedure. Complete the data table. The 25.00 mL titrated HCI was prepared by diluting 25.00 mL of a stock solution to 250.00 mL in a volumetric flask. Concentration of NaOH = 0.120 M Trial 1 6.24 mL 26.06 mL 19.62 mL Trial 2 Trial 3 Initial buret reading 0.50 mL 1.48 Final buret reading 21.00 F Volume of NaOH added Moles of NaOH added Moles of HCI reacted Molarity of diluted HCl Molarity of undiluted HCl Average molarity of undiluted HCi Find the molarity of the HCI. Show your work as outlined in the calculations. Question#2 on the reverse page. Titration of an Unknown Acid 57Explanation / Answer
Perform:
volume of NaOH = Vfinal - Vinitial = 26.06 - 6.24 = 19.82 mL
moles of NaOH = M*V = 0.12*19.82 =2.3784 mmol = 0.0023784 mol of NaOH
mol of HCl = ratio is 1:1 so = 0.0023784 mol of HCl
[HCl]diluted = mol/V = 0.0023784 /250 = 0.0000095136 M
[HCl]nondiluted = 10x*[HCL]diluted = 10*0.0000095136 = 0.000095136 M
Average molarity = (M1+M2+M3)/3 = (0.000095136 ... )/3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.