MTW RF A student is given a sample of red cobalt sulfate hydrate. She weighed th
ID: 545253 • Letter: M
Question
MTW RF A student is given a sample of red cobalt sulfate hydrate. She weighed the sample in a dry covered crucible and obtained a mass of 26.148 g for the crucible, cover, and sample. Before adding the sample, the crucible and cover weighed 24.322 g. She then heated the crucible to drive off the water of hydration, keeping the crucible at red heat for about 10 minutes with the cover slightly ajar. She then let the crucible cool, and found it had a lower mass; the crucible, cover and contents Show all calculations necessary to answer the following questions 1. What was the mass of the hydrate sample? 2. What is the mass of the anhydrous Coso,? 3. How much water was driven off? weighed 25.329 g. In the process the sample was converted to yellow anhydrous Coso g hydrate Coso 4. What is the percentage of water in the hydrate? mass of water in sample × 100 % water = % H,O - assof hydrate sample 5. How many grams of water would there be in 100.0 g of hydrate? How many moles? g H,O; moles H,O n:Explanation / Answer
Mass of crucible and cover= 24.322 gm
Mass of crucible, cover and sample= 26.148 gm
Mass of sample = mass of sample, cover and crucible- mass of cover and crucible = 26.148-24.322 =1.826 gm (1)
Mass of crucible, cover and sample after heating= 25.329 gm
Mass of sample after heating = mass of sample,cover and crucible after heating- mass of crucible and cover
Mass of sample after heating= 25.329-24.322 = 1.007 gm (2)
Heating removes water of hydration and hence
Mass of water removed = Eq.2-Eq.1= 1.826-1.007 =0.819 gm
Mass % of water in the hydrate= 100*0.819/1.826= 44.85
Hence in 100 gm, there will be 44.85 gm of water
Moles= mass of water/ molar mass =44.85/18= 2.491 moles
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.