A volume of 50.0 mL of aqueous potassium hydroxide (KOH) was titrated against a
ID: 544518 • Letter: A
Question
A volume of 50.0 mL of aqueous potassium hydroxide (KOH) was titrated against a standard solution of sulfuric acid (H2 SO4). What was the molarity of the KOH solution if 13.7 mL of 1.50 M H2SO4 was needed? The equation is 2KOH(aq) + H2SO4 (aq)K2SO4 (aq) + 2H20(1) Express your answer with the appropriate units. Hints 2 molarity = 1 Value Units Submit My Answers Give Up Part B Redox titrations are used to determine the amounts of oxidizing and reducing agents in solution. For example, a solution of hydrogen peroxide, H2 O2, can be titrated against a solution of potassium permanganate, KMnO4. The following equation represents the reaction: 2KMnO4 (aq) + H2O2 (aq) .+ 3H2 SO4 (aq) 302(g) 2MnSO4 (aq)K2SO4(a)4H2O(l) A certain amount of hydrogen peroxide was dissolved in 100. mL of water and then titrated with 1.68 M KMnO4. What mass of H202 was dissolved if the titration required 15.8 mL of the KMnO solution? Express your answer with the appropriate units. HintsExplanation / Answer
ANswer:
Part A:
Given equation 2KOH+H2SO4------> K2SO4+2H2O
Molarity of KOH (M1)=?, Volume (V1)= 50 mL, Molarity of H2SO4 (M2)=1.5 M, Volume of H2SO4 (V2)=13.7 mL
We know that M1V1=M2V2
M1=M2V2/V1=(1.5 Mx13.7 mL)/50 mL
M1=0.411 M.
The molarity of KOH =0.411 M.
Part B:
Given Molarity and volume of KMnO4 are M1=1.68 M, V1=15.8 mL,
And for H2O2, M2=? V2=100 mL
By using same formula M1V1=M2V2
1.68 Mx15.8 mL=M2x100 mL
M2=0.265 M
Molarity= (mass/molar mass)x1000/V(mL)
Molar mass of H2O2=34.014 g/mol, V=100 mL
0.265 mol/L=(mass/34.014 g/mol)x(1000/100 L)
mass=0.902 g
Therefore, 0.902 g of H2O2 required.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.