ACL: What to ..er Sports PT Rec time sheet Grades and Attendance 1020 100 Genera
ID: 544325 • Letter: A
Question
ACL: What to ..er Sports PT Rec time sheet Grades and Attendance 1020 100 General Chemistry 1-LCCC Calculate the enthalpy change for the reaction per mole of Me O00 100 General Chemistry CommunicationGrades gnment kayla Mills: Attempt 1 If 1.32 g MgO is combined with 100.0 mL of 1.00 M HCl in a coffee cup calorimeter, the temperature of the HCl solution increases from 24.2 °C to 34.4 °C. Calculate the enthalpy change for the reaction per mole of MgO. Assume that the specific heat of the HCI solution is 4.18 J/gK and its density is 1.00 g/mL and no heat is lost to surroundings MgO (s) + 2 HCl (aq) MgCl2 (aq) + H2O (n 1) -1.65 kJ 2) -132 kJ 3)-105 kJ 4) -409 kJ 5)-3.27 kJ SaveExplanation / Answer
from equation,
1 mol MgO = 2 mol HCl
no of mol of MgO = 1.32/40 = 0.033 mol
no of mol of HCl = 100*1/1000 = 0.1 mol
limiting reactant = MgO
heat released(q) = m*s*DT
m = mass of solution = 100+1.32 = 101.32 g
s = specific heat of solution = 4.184 j/g.c
DT = 34.4-24.2 = 10.2
q = 101.32*4.184*10.2
= 4.324 kj
DHrxn = -q/n = -4.324/0.033 = -131.03 kj
answer: 2) - 132 kj
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.