3. Mixtures a.) The vapor pressure of 2-propanol is 50.00 kPa at 338.8K, but it
ID: 543557 • Letter: 3
Question
3. Mixtures a.) The vapor pressure of 2-propanol is 50.00 kPa at 338.8K, but it falls to 49.62 kPa as 8.69 g of a non-volatile organic compound is dissolved in 250 g of 2-propanol. Calculate the molar mass of the solute, assuming the solution is ideal. (3 credits) b) The vapor pressure of pure liquid water is p*(H2O) = 0.02308 atm. Above an aqueous solution with 122 g of a non-volatile solute (molar mass 241 g/mol) in 920 g H20 has a vapor pressure of 0.02239 atm. Calculate the activity and the activity coefficient of water in the solution. (2 credits)Explanation / Answer
a) we use partial pressure equation.
partial pressure of 2-propanol = mol fraction x total pressure
mol fraction = moles of 2-propanol / (total number of moles of both component )
pA = xA.pA* = nApA* / (nA + nB) :- { A = 2-propanol and B = non volatile organic compound }
pA = (pA* mA / MA ) /(mA / MA + mB / MB)
:- { mA = mass of 2- propanol, and mB = mass of non..com. MA = molar mass of A and MB = molar mass of B }
49.62 = (50.0 KPa x 250 g / 60.1 g/mol ) / (8.69 g / MB + 250 / 60.1g/mol )
MB = 272.78 g/mol
B) activity of water = vapor pressure of solution / vapor pressure of pure water
aA = pA/pA* = 0.02239 atm / 0.02308 atm = 0.9701
activity coefficient of water = activity / mol fraction
gA = aA / xA = aA (nA + nB) / nA
gA = 0.9701 (920 g / 18 g/mol + 122 g / 241 g/mol) / (920 g / 18 g/mol)
gA = 0.9797
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.