Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

13. How many atoms of Xe are there in 2624 g of Xe? 14. How many grams of Mg(OH)

ID: 543411 • Letter: 1

Question

13. How many atoms of Xe are there in 2624 g of Xe? 14. How many grams of Mg(OH)2 are there in 0.244 moles of Mg(OH)2? 15. How many grams of AI(NOs)s are there in 2.456 moles of AI(NOs)s? 16. What is the mass in grams of 1.00 x 1012 lead (Pb) atoms? 17. The density of water at 4 °C is 1.00 g/mL. How many water molecules are present in 2.56 - mL of water at this temperature? I8. Calculate the number of C, H, O atoms in 1.50 g of CsHi206 19. Calculate the percent composition, by mass, of Sn and O in the compound Sn02. 20. Calculate the percent composition, by mass, of all the elements in Cas(PO4)2 21. How many moles of Fe are present in 24.6 g of Fe2Os? 22. What is the empirical formula of a compound that contains 2.1% H, 65.3% O, and 32.6% S by mass?

Explanation / Answer

13.mass of Xe =2624 grams

molar mass of Xe =131.3 gram/mole

number of atoms of Xe present in 131.3 grams of Xe = 6.023x10^23 atoms ofXe ( i.e Avagadro number of atoms)

number of atoms of Xe present in 2624 grams of Xe = ?

                                                                       = 6.023x10^23 X 2624/131.3   =. 120.37 X10^23 atoms of Xe

Number of atoms of Xe = 1.20x10^25 atoms.

14.number of moles of Mg(OH)2 =0.244 moles

molar mass of Mg(OH)2 =58.32 grams/mole

number of moles = mass/molar mass

mass = number of moles x molar mass -= 0.244 x 58.32 = 14.23 grams.

Mass of Mg(OH)2 = 14.23 grams.

16.molar mass of Pb = 207.2 gram/mole

i.e mass of 6.023x10^23 atoms of Pb = 207.2grams

mass of 1.00x10^12 atoms of Pb = ?

                                                  = 207.2 x1.00x10^12/6.023x10^23= 34.4 x10^-11

mass of Pb = 34.4x10^-11 grams.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote