Standardization of Sodium hydroxide with Potassium Hydrogen Phthalate A.3.50 gra
ID: 542842 • Letter: S
Question
Standardization of Sodium hydroxide with Potassium Hydrogen Phthalate A.3.50 gram sample of KHP (MW 204.23g/mole) is weighed into an enmyer flask and dissolved in 50 ml of distilled water. The solution was titrated he end point with 35 ml of NaOH. (2 points) culate the concentration of KHP. culate the concentration of NaOH 2· ASQ ml sample of vinegar (HC2H302) was transferred to a 125 ml Erlenmeyer flask along with 25 ml of distilled water. Two to three drops of phenolphthalein indicator was added to the solution which was titrated to the end point with 15 ml of 0.1M NaOH solution. (2 points) Calculate # of moles of NaOH used in titration. b. Calculate moles of HC2Hs02 neutralized of NaoH c.Calculate molarity HC2H30 d. Grams HC2Hs02 Calculate %(m/v) HC2HsOz How would you prepare 300 ml of a 0.6M solution from a 4M stock solution? (2 points) 3.Explanation / Answer
2) A. no of mol of NaOH reacted = 15*0.1/1000 = 0.0015 mol
b. no of mol of HC2H3O2 neutralised = 0.0015 mol
c. molarity of HC2H3O2 = n/V*1000 = 0.0015/(5+25)*1000 = 0.05 M
d. grams of HC2H3O2 neutralised = n*Mwt
= 0.0015*60
= 0.09 g
e. %(m/v) = 0.09/(25+5)*100 = 0.3%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.