A 500 mL of 3.2M NaNO3 solution is diluted to 1.2L. What is the molarity of the
ID: 542567 • Letter: A
Question
A 500 mL of 3.2M NaNO3 solution is diluted to 1.2L. What is the molarity of the diluted solution? To what volume should you dilute 375mL of a 10.0M H2S0, solution to obtain a 0.150M H2SO solution? Consider the following reaction: Li2S(aq) + Co(NOg)2(aq) 2LiNOg(aq) + CoS(s) What volume of 0.150M Li2S solution is required to completely react with 150mL of 0.250M Co(NO3)2? Classify each compound as a strong electrolyte (SE) or a nonelectrolyte (NE). Circle the answe a) MgBr SE/NE, b) Ci2H220 SEINE c) CH3OH SE/NE; d) HCI SE/ NE Determine whether each compound is soluble (S) or insoluble (). Circle the answer.Explanation / Answer
Q1
We need to apply dilution law, which is based on the mass conservation principle
initial mass = final mass
this apply for moles as weel ( if there is no reaction, which is the case )
mol of A initially = mol of A finally
or, for this case
moles of A in stock = moles of A in diluted solution
Recall that
mol of A = Molarity of A * Volume of A
then
moles of A in stock = moles of A in diluted solution
Molarity of A in stock * Volume of A in stock = Molarity of A in diluted solution* Volume of A in diluted solution
Now, substitute known data
500*3.2 = 1200*M2
M2 = 500*3.2/1200 = 1.333 M
Q2
M1*V1 = M"*V2
375*10 = 0.150 * V2
V2 = 375*10 /0.150 = 25000 mL = 25 L
Q3
mol of Co(NO3)2 = MV = 150*0.25 = 37.5 mol of Co(NO3)2
ratio is 1:1 so
37.5 mol of Li2S required
V = mol/M = 37.5/0.15 = 250 mL required
Q4
SE = will dissoaciate 100%
MgBr2; HCl only
NE = C12H22O11 (moleuclar and CH3OH ( molecular)
Q5
KNO3 = soluble,
Agi = not solubl
(NH4)2S = soluble
CocO3 = not soluble
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.