2. The mass percent of chloride ion in a seawater sample is determined by titrat
ID: 541567 • Letter: 2
Question
2. The mass percent of chloride ion in a seawater sample is determined by titrating 25.00 mL of seawater with silver nitrate solution causing the precipitation of AgCl. The end point of the titration is reached when all of the chloride anion has reacted and only free silver ions are present. If 53.63 mL of 0.2970 M AgNO3 is required to reach the end point, what is the mass percent of Cl- in the seawater (Density of seawater = 1.024 g/mL)?
Explanation / Answer
Solution:- By balancing the equation
Cl-(aq) + AgNO3(aq) ---> AgCl(s) + NO3-(aq)
notice the 1:1 mole ratio of Cl- to AgCl(s)
then... convert mL AgNO3 to g Cl-...
53.63mL AgNO3 x (1L / 1000mL) x (0.2970moles AgNO3 / L) x (1 mole Cl- / 1 mole AgNO3) x (35.45g Cl- / mole Cl-) = 0.56465g Cl- (per 25.00 mL solution!)
then...calculating %...
(0.56465g Cl / 25.00mL solution) x (1mL solution / 1.024g solution) = 0.0220 = 2.2%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.