General Chemistry 4th Edition University Science Books The amount of Is (aq) in
ID: 541135 • Letter: G
Question
General Chemistry 4th Edition University Science Books The amount of Is (aq) in a solution can be determined by titration with a solution containing a known concentration of S0() iosulfate ion). The determination is based on the net ionic equation Given that it requires 34 2 mlL of 0.380 M Na s 0a) to trate a 25 0mL sample of Is (aa), calculate the molarity of 1s (aq) in the solution. Number O Previous Give Up & Virw Solution-Check Answer 0 Next Exit- Hint about us careers privacy poicyterms of use contact us | helpExplanation / Answer
moles of Na2S2O3 = 34.2 x 0.380 / 1000 = 0.0130 mol
from the equation :
2 mol S2O32- -----------------> 1 mol of I3-
0.0130 mol S2O32- ---------------> ??
moles of I3- = 0.0130 x 1 / 2 = 6.498 x 10^-3 mol
moles = molarity x volume
6.498 x 10^-3 = Molarity x 0.025
Molarity of I3- = 0.260 M
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.