6 10. Complete the table below: WATCH FOR FRACTIONS mol H:OExcess molCH Excess m
ID: 540627 • Letter: 6
Question
6 10. Complete the table below: WATCH FOR FRACTIONS mol H:OExcess molCH Excess mol O2 4 molClick here Click here to Click here to enter Click here to enter to enter enter text tect text 3 mol enter text text text to enter text 2 mol Click here Click here Cick here click here to enter to enter to enter text to enter text text Click here Click here 3 mol Click here to Click here to enterClick here to enter to enterto enter enter text text text Basic Stoichiometry Post-Lab Exereises Complete each exercise. Remember to use proper units and labels. 1. For the reaction-N. +-0, _NO·determine the correct lowest mole ratio. Click here to enter text 2. For the reaction-so, +-o, -so, determine the correct lowest mole ratio. Click here to enter text 3 For the reaction P.+6C, 4PCI,, determine how many moles of chlorine Ch would be needed to react with 3 moles of phosphorus P4 to entirely use up all the phosphorus 4) Click here to enter text 4. If 5 moles of P. reacted with 22 moles Clz according to the above Auction, determine: a) How many moles PCh are produced b) How many moles of Pi are left in excess after the reaction (if any) b) Click here to enter text c) How many moles of Cla are left in excess after the reaction (if any)c) Click here to enter text a) Click here to enter text Print Layout View Sec1 Pages: 4 of 5 Words: 545 of 1057 100%Explanation / Answer
Answer:
10. The reaction is CH4 + 2O2 >> CO2 + 2H2O
a) Moles of CH4 = 4 mol
Moles of O2 = 4 mol
Divide by the co-efficients of balanced equation
CH4 >> 4/1 = 4 mol
O2 >> 4/2 = 2 mol
Oxygen is the lower value, So Oxygen is the limiting reagent.
i) O2 : CO2 molar ratio from balanced equation
2 : 1
4 : x
2x = 4 >> x = 2 mol of CO2
Moles of CO2 = 2 mol
ii) O2 : H2O molar ratio from balanced equation
2 : 2
4 : x
2x = 8 >> x = 4 mol
Therefore, moles of H2O = 4 mol
iii) Excess mol of CH4:
CH4 : O2 molar ratio from balanced equation
1 : 2
x : 4
2x = 4 >> x = 2
Moles of CH4 = 2 mol
Excess mol of CH4 = 4 mol - 2 mol = 2 mol
iv) Excess mol of O2 :
It is a limiting reagent. So, there is no oxygen left behind.
b) Moles of CH4 = 3 mol
Moles of O2 = 6 mol
To find the limiting reagent, divide by co-efficients of balanced equation
CH4 >> 3/1 > 3 mol
O2 >> 6/2 > 3 mol
So, both CH4 and O2 are having same number of moles. There is no excess reagent.Both are limiting reagent.
i) Find the moles of CO2
CH4 : CO2 molar ratio
1 : 1
3 : x
x = 3 mol
Moles of CO2 = 3 mol
ii) Find the moles of H2O
CH4 : H2O molar ratio
1 : 2
3 : x
x = 6 mol
Moles of H2O = 6 mol
iii) Excess mol of CH4:
Its zero. Because it is a limiting reagent. All the moles of CH4 consumed.
iv) Excess mol of O2:
Its zero. Because it is a limiting reagent. All the moles of O2 consumed in the reaction.
c) Given,
Moles of CO2 = 2 mol
Moles of H2O = 4 mol
To find the limiting reagent, Divide by the co-efficients of the balanced equation
CO2 >> 2/1 = 2 mol
H2O >> 4/2 = 2 mol
So, both CO2 and H2O are having same number of moles. There is no excess reagent.Both are limiting
reagent.
i) Find the moles of CH4
CH4 : CO2 molar ratio
1 : 1
x : 2
x = 2 mol
Moles of CO2 = 2 mol
ii) Find the moles of O2
O2 : H2O molar ratio
2 : 2
x : 4
x = 4 mol
Moles of O2 = 4 mol
iii) Excess mol of CH4:
Its zero. Because it is a limiting reagent. All the moles of CH4 consumed.
iv) Excess mol of O2:
Its zero. Because it is a limiting reagent. All the moles of O2 consumed in the reaction.
d) Given,
Moles of CO2 = 3 mol
1) Find the moles of CH4
CH4 : CO2 molar ratio
1 : 1
x : 3
x = 3 mol
Moles of CH4 = 3 mol
ii) Find the moles of O2
O2 : CO2
2 : 1
x : 3
x = 6 mol
Moles of O2 = 6 mol
iii) Moles of H2O
H2O : CO2
2 : 1
x : 3
x = 6 mol
Moles of H2O = 6 mol
iii) Excess mol of CH4:
Its zero. Because it is a limiting reagent. All the moles of CH4 consumed.
iv) Excess mol of O2:
Its zero. Because it is a limiting reagent. All the moles of O2 consumed in the reaction.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Basic stoichiometry Post-lab exercises answers
1) Balance the given equation:
N2 + 2O2 >> 2NO2
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2) Balance the given equation
2SO2 + 3O2 >> 2SO3
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3) Given equation: P4 + 6Cl2 >> 4PCl3
Moles of P4 = 3 mol
Moles of Cl2 = x
P4 : Cl2 molar ratio
1 : 6
3 : x
x = 18 mol
Moles of Cl2 = 18 mol
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4) Given 5 moles of P4 react with 22 moles of Cl2.
The balanced equation is P4 + 6Cl2 >> 4PCl3
a) Moles of PCl3 = x
To find the moles of PCl3, first we have to find out the limiting reagent. To find the limiting reagent, divide by co-efficients of balanced equation:
P4 > 5 / 1 = 5 mol
Cl2 > 22/6 = 3.67 mol
Cl2 has the lower value. So, Cl2 is the limiting reagent. P4 is the excess reagent.
Now find the molar ratio of Cl2 and PCl3
Cl2 : PCl3
6 : 4
22 : x
x = 14.67 mol
Moles of PCl3 = 14.67 mol
b) Find the moles of P4 left in excess after the reaction
P4 : Cl2 molar ratio
1 : 6
x : 22
>> 6x = 22 >> x = 22/6 = 3.67
Moles of P4 reacted = 3.67 mol
moles of P4 left behind = 5 - 3.67 1.33 mol
c) Cl2 is the limiting reagent. So, no more moles of Cl2 left behind after the reaction.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5) The balanced equation is 2Al + 3Br2 >> 2AlBr3
Given: 3 moles of Al react with4 moles of Br2
To find the limiting and excess reagent, divide Al and Br2 by co-efficients of the balanced equation.
Al >> 3/2 >> 1.5 mol
Br2 >. 4/3 >> 1.33 mol
a) The limiting reagent is Br2. Because it has less moles, Which is consumed completely.
b) The excess reagent is Al. Because it has more moles.
c) Moles of AlBr3 = x
To find the moles of AlBr3, do the molar ratio of Br2 and AlBr3, because Br2 is the limiting reagent.
Br2 : AlBr3
3 : 2
4 : x
3x = 8 >> x = 8/3 = 2.67 mol
Moles of AlBr3 = 2.67 mol
d) Find the moles of excess reagent left behind
Al : Br2 molar ratio
2 : 3
x : 4
3x = 8 > x = 8/3 = 2.67 mol
Moles of Al reacted = 2.67 mol
No of moles of Al left behind = 3 - 2.67 mol = 0.33 mol
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6) Balance the given equation
2Na + Cl2 >> 2NaCl
Given : 4.5 moles of Na reacts with 3.5 moles of Cl2. Find the moles of NaCl.
To find the moles of NaCl, first we have to find the limiting and excess reagent, divide the Na and Cl2 co-efficients of the balanced equation.
Na >> 4.5 / 2 = 2.25 mol
Cl2 >> 3.5 / 1 = 3.5 mol
Na is the limiting reagent, because it has a less moles.
To find the moles of NaCl, we have to do the molar ratio between limiting reagent (Na) and NaCl
Na : NaCl
2 : 2
4.5 : x
2x = 9 >> x = 4.5 mol
Moles of NaCl = 4.5 mol
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.