a. At some temperature, K = 244 for the gas phase reaction What is the concentra
ID: 540009 • Letter: A
Question
a.
At some temperature, K = 244 for the gas phase reaction
What is the concentration of HF in an equilibrium mixture established by adding 3.51 mol each of H2 and F2 to a 1.00 L container at this temperature?
[HF] = M
What would be the equilibrium concentration of HF if 5.60 mol HF were removed from the above equilibrium mixture?
[HF] = M
b.
What is the equilibrium concentration of CN1- ion in a solution prepared by mixing 45.0 mL of 0.250 M HCN and 45.0 ml of 0.250 M NH3?
[CN1-] = M
NH3 + HCN CN1- + NH41+ K = 0.710Explanation / Answer
First, let us define the equilibrium constant for any species:
The equilibrium constant will relate product and reactants distribution. It is similar to a ratio
The equilibrium is given by
rReactants -> pProducts
Keq = [products]^p / [reactants]^r
For a specific case:
aA + bB = cC + dD
Keq = [C]^c * [D]^d / ([A]^a * [B]^b)
a)
K = [HF]^2 /([H2][F2])
initially
[H2] = 3.51
[F2] = 3.51
[HF] = 0
in equilbirium
[H2] = 3.51 - x
[F2] = 3.51 - x
[HF] = 0 + 2x
244 = (2x) ^2 / (3.51 - x)(3.51 - x)
sqrt(244) = 2x/ (3.51 - x)
15.62*3.51 - 15.62x = 2x
17.62x = 15.62*3.51
x = (15.62*3.51)/(17.62)
x = 3.111
[H2] = 3.51 - 3.111= 0.399
[F2] = 3.51 - 3.111 = 0.399
[HF] = 0 + 2*3.111= 6.222
then, if we add
[HF] = 6.222+5.6 = 11.822
there will be reverse reaction, since now htere is excess HF
2HF <-> H2 + F2
K = 1/244
initially
[H2] = 3.51 - 3.111= 0.399
[F2] = 3.51 - 3.111 = 0.399
[HF] = 11.822
in equilbirium
[H2] = 0.399 + x
[F2] = 0.399 + x
[HF] = 11.822 - 2x
substitute in K
1/244 = (0.399 + x)(0.399 + x) / (11.822 - 2x)^2
sqrt(1/244) = (0.399 +x) /(11.822 - 2x)
0.0640*11.822 - 2*0.0640x = 0.399+x
(1+2*0.0640)x = 0.0640*11.822-0.399
x = 0.357608 / (1+2*0.0640) =
x = 0.317028
[HF] = 11.822 - 2x = 11.822-2*0.317028
[HF] = 11.1879 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.